Kościół Św. Jerzego

Jak na standardy polskiego baroku – skromna budowla. Kościół wybudowano pod koniec XVIII wieku, na miejsce świątyni z 1503 roku. Przeszedł w swojej historii kilka remontów, najpoważniejsza była przebudowa w II połowie XIX stulecia.

Kościół św. Jerzego jest w całości murowany, składa się z pojedynczej sali i trójbocznego, zamkniętego (choć nie wydzielonego z całości konstrukcji) prezbiterium. Na tle odmalowanej elewacji wyróżnia się (w sposób jak najbardziej pozytywny) surowa, kamienno-ceglana wieża. Łuk nad głównym wejściem wewnątrz świątyni zawiera złoconą datę budowy kościoła – 1793 rok.

W środku zachowało się kilka malunków i rzeźb z XVIII stulecia, nierzadko starszych niż sam kościół. Warto zwrócić uwagę na miniaturową pietę czy obrazy drogi krzyżowej. Szczodrze złocone ołtarz główny i ambonę wykonał uznany rzeźbiarz z Habelschwerdt (czyli Bystrzycy Kłodzkiej) Albert Thamm.

Przed wejściem na parafialny cmentarz, o powadze tego miejsca dojmująco przypomina rzeźba „Męka Pańska”. Z kolei w obrębie nekropolii, przy kamiennym murze można natknąć się na ceglany fragment – to pozostałości po XIX-wiecznej kaplicy przedpogrzebowej.

Kościół św. Jerzego w Długopolu Dolnym ma status zabytku.

Dodaj opinię

Zabytek z epoki baroku, pochodzący z końcówki XVIII stulecia - kilkukrotnie przebudowywany. Jak na tamte standardy, długopolski kościół św. Jerzego był raczej skromny. Część z dekoracji (głównie obrazów, rzeźb) jest starszych niż sam budynek. Z pewnością warto zwrócić uwagę na złoconą ambonę i równie bogaty ołtarz główny, które wyszły spod dłuta Alberta Thamma.

Kościół Św. Jerzego adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Kościół Św. Jerzego, zobacz gdzie w Długopolu Zdrój zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Kościół Św. Jerzego.
  • Telefon
    Zadzwoń i dowiedz się więcej o Kościół Św. Jerzego - telefon: +48748139270
  • Ulica
    Długopole Dolne 55
    Kościół Św. Jerzego mieści się przy ulicy Długopole Dolne 55 w Długopolu Zdrój
  • 57-520 Długopole-Zdrój
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Kościół Św. Jerzego opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij