Kościół Św. Piotra i Pawła

Renesansowa świątynia, wybudowana w 1595 roku na miejscu drewnianego kościoła z XIV wieku. Wielokrotnie przebudowywana i remontowana, stanowi ciekawy przykład sakralnej architektury ewangelickiej, poddanej przeobrażeniu w bogate barokowe, katolickie miejsce kultu.

Kościół św. Piotra i Pawła w Długopolu-Zdroju służył protestantom stosunkowo krótko – mniej więcej do lat '20 XVII stulecia. Charakteryzuje się smukłą konstrukcją, szczególnie widoczną w przypadku dachu i dobudowanej w 1693 roku wieży. Świątynia ma wyłącznie nawę główną, po bokach, od chóru z organami, na całej jej długości ciągną się drewniane balkony. Do dziś zachowały się rzeźba Madonny z Dzieciątkiem z 1450 r., kamienna chrzcielnica (datowana na 1600 r.) oraz portal do zakrystii z wyrytą datą 1587 – prawdopodobnie wtedy, na fali wzmożenia religijności po reformacji, rozpoczęto budowę kościoła.

Świątynię poważnie przebudowywano i wzbogacano jeszcze w XVIII i XIX wieku. W tym czasie kościół św. Piotra i Pawła wzbogacił się m.in. o ołtarz główny z obrazem patronów, figury św. Jana Nepomucena, Matki Boskiej podtrzymującej martwego Jezusa i liczne zdobienia wnętrza.

Przebywając na miejscu, warto zwrócić uwagę na 2 pobliskie, pozostające w niezłym stanie pomniki. Na tutejszym cmentarzu wznosi się kamienny krzyż z 1879 roku, wybudowany przez lokalnego rzeźbiarza. Z kolei nieopodal świątyni – praktycznie po drugiej stronie ulicy – znajduje się pomnik z 1926 r., poświęcony miejscowym, którzy zginęli w walkach I Wojny Światowej.

Dodaj opinię

Zabytek z epoki renesansu. Jednak wybudowaną przez ewangelików w 1595 r. świątynię, już po kilkudziesięciu latach przejęli katolicy i urządzili po swojemu - bogato i barokowo. W kościele św. Piotra i Pawła, wyróżniają się m.in. ołtarz główny zawierający obraz patronów, polichromie, kamienną chrzcielnicę z 1600 r. czy 150 lat starszą rzeźbę Madonny z Dzieciątkiem.

Kościół Św. Piotra i Pawła adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Kościół Św. Piotra i Pawła, zobacz gdzie w Długopolu Zdrój zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Kościół Św. Piotra i Pawła.
  • Telefon
    Zadzwoń i dowiedz się więcej o Kościół Św. Piotra i Pawła - telefon: +48748139025
  • Ulica
    Długopole Górne 81
    Kościół Św. Piotra i Pawła mieści się przy ulicy Długopole Górne 81 w Długopolu Zdrój
  • 57-520 Długopole-Zdrój
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Kościół Św. Piotra i Pawła opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij