Sanktuarium Maria Śnieżna

Późnobarokowa świątynia, wybudowana w 1781 roku na południowej grani Iglicznej (845 m n.p.m.). Kościółek wybudowano na miejscu, gdzie doszło do co najmniej kilkunastu komisyjnie potwierdzonych uzdrowień – m.in. przywrócenia wzroku chłopcu który wpadł do dołu z wapnem czy odzyskania pełnej sprawności ręki zmiażdżonej przez młyńskie tryby. Sprawczynią tych cudów ma być figurka Maryi, nazywana „Maria Śnieżna – Przyczyna Naszej Radości”. Takie miano nadał jej Jan Paweł II w trakcie uroczystej koronacji w czerwcu 1983 r.

To niewielka (39 cm), wykonana w lipowym drewnie rzeźba odzianej w niebieską suknię z bogatymi motywami kwiatowymi Matki Boskiej. W prawej ręce podtrzymuje okrytego czerwienią Jezusa, podstawę tworzą trzy anielskie głowy. Figurka trafiła pod Igliczną w połowie XVIII wieku. Mieszkaniec pobliskiego Wilkanowa, Krzysztof Veit, przyniósł ją ze sobą z pielgrzymki do austriackiego Mariazell. Figura z Iglicznej to kopia czczonego tam maryjnego wizerunku.

Pierwotnie figurka była umieszczona w drzewie, potem w drewnianej kaplicy. Przyciągani kolejnymi cudami pielgrzymi potrzebowali większej świątyni, dlatego wybudowano murowany kościół. Prace, pod nadzorem miejscowych fachowców, prowadzili sami pątnicy. W 1784 roku zakończono budowę wieży, a w 1821 konstrukcję powiększono o krużganki.

Większość współczesnych elementów wystroju wnętrz pochodzi z przełomu XIX i XX stulecia, z monachijskiej pracowni artystycznej Mayera. Cudowna figurka stoi w gablocie na środku bogato zdobionego ołtarza głównego. Pięknem i kunsztem wykonania zachwycają również witraże, rzeźby oraz freski.

Na terenie Sanktuarium Maria Śnieżna mieści się małe muzeum, z całoroczną szopką oraz eksponatami przedstawiającymi niezwykłe dzieje tego miejsca. Do dyspozycji turystów są również sklepik z pamiątkami (wewn. siedziby parafii) oraz Sala Pielgrzyma oferująca strawę i napoje.

Od kościółka na sam wierzchołek Iglicznej prowadzi droga krzyżowa. Do Sanktuarium Maria Śnieżna można dojechać samochodem, drogą od Marianówek i Szklar. Okresowo obowiązuje na niej ruch wahadłowy (kierunek zmieniany co ok. 15 min.) Parking leży ok. 400 m od świątyni. Z myślą o niepełnosprawnych przygotowano 4 „koperty” pod samym sanktuarium.

Dodaj opinię

Świątynia z 1781 r., prezentująca późnobarokowy styl. Założenie maryjnego sanktuarium związane jest z lipową figurką, “Marią Śnieżną - Przyczyną Naszej Radości”. 39-centymetrowa rzeźba, przywieziona pod Igliczną z austriackiego Mariazell, miała stać za cudownymi, potwierdzonymi komisyjnie uzdrowieniami. Reszta wystroju kościółka pochodzi z przełomu XIX/XX wieku.

Sanktuarium Maria Śnieżna adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Sanktuarium Maria Śnieżna, zobacz gdzie w Długopolu Zdrój zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Sanktuarium Maria Śnieżna.
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Sanktuarium Maria Śnieżna opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij