Zamek Karpień

Ścieżka krajoznawczo-przyrodnicza prowadzi z Arboretum przez Górę Trojak najeżoną skałkami, na Karpiak (775 m n.p.m.) z ruinami zamku Karpień. Do ruin można także dotrzeć z uzdrowiska niebieskim szlakiem turystycznym, który łączy się potem ze szlakiem zielonym.

Zamek ów powstały przypuszczalnie przed 1120 r., w XIV i XV stuleciu strzegł leżącej na wschód od niego Przełęczy Karpiowskiej (753), przez którą wiodła Solna Droga – trakt handlowy łączący Ziemię Kłodzką ze wschodnim Śląskiem.

Twierdza stanowiła centrum małego państewka, w skład którego wchodził Lądek otoczony wianuszkiem wiosek. Prawdopodobnie została zniszczona w czasie wojen husyckich w XV w., jako swoją siedzibę wykorzystywały ją potem bandy rabusiów. W następnym stuleciu zaczęto ją rozbierać, a materiał wykorzystywać do budowy ówczesnego „Jerzego”.

Dodaj opinię

Ruiny po zapewne imponującej niegdyś średniowiecznej warowni. Twierdzę wybudowano najprawdopodobniej w XI-XII stuleciu, dla kontroli szlaku handlowego przebiegającego przez pobliską Przełęcz Karpiowską. Zamek w XIV i XV wieku był prawdopodobnie stolicą niewielkiego państewka. Kamień ze zniszczonej w XVw. budowli posłużył do wzniesienia “Starego Jerzego”.

Zamek Karpień adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Zamek Karpień, zobacz gdzie w Długopolu Zdrój zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Zamek Karpień.
  • Ulica
    Karpno
    Zamek Karpień mieści się przy ulicy Karpno w Długopolu Zdrój
  • 57-540 Lądek Zdrój
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Zamek Karpień opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij