Zapora wodna na Wilczce

Zaporę ze zbiornikami retencyjnymi na Wilczce wybudowano w latach 1906-1908. Prawy dopływ Nysy Kłodzkiej szczególnie dał się we znaki okolicznym mieszkańcom na pod koniec XIX i na początku XX wieku, kiedy to region dotknęła seria powodzi.

Tama może przyjąć ok. sto milionów litrów wody. Taka pojemność okazała się niewystarczająca w 1997 roku w trakcie powodzi stulecia, kiedy to woda przelewała się nad górną krawędzią. Zapora była bliska rozszczelnienia, na szczęście konstrukcja wytrzymała napór w jednym kawałku. Po powodzi konstrukcję wzmocniono. Umożliwiono również turystom przejście koroną tamy, skąd można podziwiać niesamowite widoki.

Zapora wodna w Międzygórzu ma ponad 29 metrów wysokości i około 108 m długości. Stanowi fragment zielonego szlaku turystycznego, którym można dotrzeć m.in. do Sanktuarium Maria Śnieżna, na Igliczną (845 m n.p.m.), Czarną Górę (1205 m), do Stronia Śląskiego, na szczyt Żmijowca (1153 m) czy Przełęcz Śnieżnicką.

Dodaj opinię

Zabytek techniki inżynieryjnej, pochodzący z pierwszej dekady XX wieku. Wybudowanie tamy na Wilczce związane jest z serią tragicznych powodzi, które nawiedziły Ziemię Kłodzką na przełomie stuleci. Tamę dodatkowo wzmocniono po 1997 r., a jednym z elementów modernizacji było przygotowanie ścieżki turystycznej, biegnącej przez koronę wysokiej na 29 m konstrukcji.

Zapora wodna na Wilczce adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Zapora wodna na Wilczce, zobacz gdzie w Długopolu Zdrój zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Zapora wodna na Wilczce.
  • Ulica
    Wojska Polskiego 36
    Zapora wodna na Wilczce mieści się przy ulicy Wojska Polskiego 36 w Długopolu Zdrój
  • 57-514 Międzygórze
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Zapora wodna na Wilczce opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij